post

Kravodlad råg från Sverige åter i lager

Norregården i Hjälmsa utanför Bräkne-Hoby

Kravodlaren Nils-Börje Nilssons plats i världen

Efter att ha varit slut sedan i våras så finns det nu åter hel råg från Nils-Börje Nilssons kravgodkända odlingar vid Norregården i Hjälmsa utanför Bräkne Hoby i vårt lager. Rågen är givetvis från årets skörd, som synes vara av mycket hög kvalitet.

Från Nils-Börje får vi för övrigt även den bruna gourmetbönan Signes Böna, som du hittar under Relaterade produkter nedan. Lite mer information om Nils-Börje och hans odlingar finner du dels på denna och dels på denna sida på Bräknebygdens webbsajt.

Förutom råg från Nils-Börje har vi också Bioland- och Demeter-märkt ekoråg från Tyskland i lager, även om lagerhållningen av denna råg för tillfället är ganska dålig. Mer väntas dock snart in. Från Tyskland har vi även en nyhet för Sverige i form av Ljuskornsråg, som i Tyskland går under namnet Lichtkornroggen. Det är en gammal tysk rågsort som nyligen har vidareförädlats på ett varsamt, mångfaldsbevarande och ekoinriktat sätt. Ljuskornsrågen ger ett lite ljusare och lättare rågbröd, med en mildare och lätt nötaktig smak.

Nu finns också Wästgötarnas Svedjeråg, som har varit slut i lager en tid, åter i lager. Detsamma gäller Lantvete Öland, Lantvetemjöl Öland, Emmer och Dinkel (Spelt) från Wästgötarna, den svenska samodlarföreningen som helhjärtat fokuserar på gamla genuina och för våra kroppar hälsosammare sädessorter. En riktigt gammal och användbar sädessort, som vi ännu inte lyckats få tag på i Sverige men väl i Tyskland, är för övrigt urvetet Enkorn. Länk till denna produkt, liksom till övriga ovan nämnda produkter, hittar du under Relaterade produkter nedan.

Kommentarer till detta inlägg

  1. Kjell Askling säger

    Vi har nu även fyllt på våra lager med Bioland- och Demeter-märkt hel säd från Tyskland. Så nu finns åter tillgång till Enkorn, Nakenhavre, Nakenkorn, Ljuskornsråg, Havre osv från ekocertifierade odlingar i norra Tyskland.

  2. Kjell Askling säger

    Nu har vi även fått in helt vete från Nils-Börje Nilssons kravgodkända odlingar vid Norregården i Hjälmsa utanför Bräkne Hoby i vårt lager. Precis som för rågen så ser även årets skörd av vete ut att vara av hög kvalitet.

Välkommen med din kommentar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>